انجمن مهندسین برق و الکترونیک شاخه گیلان: اختراعی برای سارقان برق

اختراعی برای سارقان برق

به علت قیمت بالای مس و باتوجه به در دسترس بودن شبکه های توزیع برق، آمار سرقت سیم و ترانسفورماتور به علت مسی بودن سیم پیچ آن شبکه بالا رفته و باعث وارد آمدن خسارات زیادی به شرکت های توزیع شده است از این رو اقداماتی در جهت پیشگیری از تحمیل هزینه ناشی از سرقت سیم و ترانسفور ماتور از سوی دست‌اندرکاران برق صورت گرفته است.

با وجود توسعه روزافزون صنعت برق و اهمیت آن در زیرساخت های توسعه پایدار جامعه، متأسفانه شاهد بروز پدیده های ناهنجاری همچون سرقت تجهیزات شبکه توزیع برق خصوصاً سیم های مسی شبکه فشارضعیف هستیم که علاوه بر بروز آسیب های فراوان به مشترکان و همچنین از بین بردن سرمایه های ملی، خسارات جدی به شرکت توزیع برق وارد می کند.

در همین راستا متخصصان در شرکت توزیع نیروی برق کردستان موفق به اختراع سیستمی شدند که به محض اقدام سارق برای سرقت سیم و ترانسفورماتور، موضوع باپیامک به اطلاع مسئولان می رسد.

نحوه کار اعلام سرقت سیم و ترانسفورماتور به گونه ای است به محض اقدام سارقین جهت سرقت ترانسفورماتور و سیم سیستم علاوه بر به صدا در آوردن آژیر، موضوع را به صورت پیام کوتاه به افراد زیر ربط اطلاع می دهد تا در کمترین زمان در محل حضور پیدا کرده و مانع سرقت شوند.

در حال حاضر 10 دستگاه از این سیستم به طور آزمایشی در شبکه برق کشور نصب شده و در حال حاضر اقدامات لازم جهت ارتقای آن در دست انجام است و در صورت تست موفقیت آمیز در شبکه به مدت لازم، به تولید انبوه و استفاده گسترده می رسد.

از سویی دیگر نیز طبق اعلام توانیر با اشخاصی که به هر نحو اقدام به سرقت انرژی کنند، از طریق مراجع قضایی برخورد قانونی خواهد شد این طرح جهادی کاهش تلفات انرژی برق، از مهرماه سال گذشته با هدف کاهش تلفات انرژی برق و استفاده از امکانات موجود در کشور آغاز شد.

طبق مواد 543، 660 ، 661 و 687 قانون مجازات اسلامی، درصورتی که شخصی آگاهانه و یا غیرآگاهانه اقدام به یکی از اعمال فوق الذکر کند، برابر مواد قانونی فوق از طریق مراجع قضایی پیگیری و برخورد خواهد شد .

با اشخاصی که به هر نحو اقدام به فک پلمپ کنتور، تخریب و یا دخالت در لوازم اندازه گیری و یا استفاده غیر مجاز و سرقت انرژی بصورت مشهود و غیر مشهود کنند و با اعمالی باعث غیر واقعی نشان دادن مصرف شوند برخورد می شود.

ماده 543 بیانگر این است که هرگاه محلی یا چیزی بر حسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمپ شده باشد وکسی عالما" و عامدا" آنها را بشکند یا محو کند یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمپ تلقی شود مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهدشد .

همچنین طبق ماده 660 هرکس بدون پرداخت حق انشعاب و اخذ انشعاب برق (آب و گاز وتلفن) مبادرت به استفاده غیرمجاز از برق (آب و تلفن وگاز) کند علاوه بر جبران خسارت وارده به تحمل تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.

علاوه بر این ماده 661 مطرح می‌کند که در سایر موارد که سرقت مقرون به شرایط مذکوردرمواد فوق نباشد مجازات مرتکب ، حبس از سه ماه و یک روز تا دوسال وتا ( 74 ) ضربه شلاق خواهد بود .

منبع : برق نيوز

اخبار فناوری